Podwyżka opłat za 2018 rok

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
and
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 423
Rejestracja: 21 cze 2012, o 18:22
Budynek: 53B

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: and »

Dziś był u mnie Piotr z uchwałą nr 8 i wyjaśnił większość wątpliwości, ale nie wszystkie.
Zgodnie z ustaleniami ze spotkania z 21 listopada na spotkaniu w lutym ma być nowa uchwała dot. planu gospodarczego.

Z nową uchwałą ma być związana kolejna podwyżka m.in. związana z miejscem postojowym (120 zł). Moja sugestia podczas rozmowy była taka, że czynsz nie powinien wzrosnąć po raz drugi skoro koszty stałe nie wzrosły, a materiały do konserwacji nie mogą drożeć w tempie kilku tysięcy na każdy miesiąc.

Skoro Zarząd deklaruje chęć poprawy komunikacji i wykorzystania do tego forum to przekazuje tu prośbę do Zarządu i proszę o poparcie sąsiadów. Aby uniknąć nieporozumień, przedstawiając uchwałę do głosowania pokażcie oprócz porównania planu nowego ze starym proste sformułowanie:

PO WEJŚCIU W ŹYCIE NOWEJ UCHWAŁY:
CZYNSZ ZA MIEJSCE POSTOJOWE BĘDZIE WYNOSIŁ ..................
CZYNSZ ZA M2 BĘDZIE WYNOSIŁ ..........................

W takiej sytuacji każdy będzie sobie mógł porównać nie tylko wysokość kosztów w pozycjach budżetowych, ale też wpływ na wysokość czynszu lokalu.Nie trafia do mnie argument, że zmiana sposobu podziału kosztów wpływa jakoś na sumaryczny budżet współnoty. Chyba najpierw mamy plan i od tego wyliczamy udziały.
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: osverdis.pl »

@and, a skąd wiadomo o tej podwyżce? W treści uchwały niczego takiego nie widzę.

O ile się nie mylę, teraz płacimy za garaż 78,04zł, więc skok do 120 to dobrze ponad 50% podwyżki. Jest to tłumaczone wzrostem kosztów materiałów do konserwacji?
and
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 423
Rejestracja: 21 cze 2012, o 18:22
Budynek: 53B

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: and »

Rozmowa była na szybko, ale taki argument usłyszałem na pytanie, co drożeje skoro koszty stałe są na takim samym poziomie.
Pilat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 74
Rejestracja: 21 mar 2018, o 10:34

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Pilat »

Andrzej,

Bardzo dziękuję Ci za krótką ale dla mnie ważną i treściwą rozmowę. Szkoda, że pisząc swój post i przekazując mieszkańcom jej treść, nie wspomniałeś słowem o tym co Ci powiedziałem o, jak to nazwałeś „kolejnej podwyżce”. Wyraźnie Ci przekazywałem (kilkukrotnie), że to nie my chcemy podwyżek wymiaru czynszu lecz SĄSIADKA z BLOKU 53C. Ta Pani już na zebraniu 21.11.br. powiedziała o tym, że zaskarży uchwałę, ustalającą wymiar zaliczek na utrzymanie części wspólnych, do sądu.

Poczekajmy do marcowego spotkania rocznego, nie podgrzewajmy proszę tematu, którego nie ma.

Piotr
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Kris »

Ktoś chce podwyżek? Ona ma wszystkich zdrowych w domu? :l
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Konkordat »

HAHA znow sie kłania niechodzenie na zebrania. Błagam, więcej aktywności w realu, później mniej zdziwienia w virtualu ::D

żarcik taki...
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Kris »

@Konkordat, ale czego ja niby nie rozumiem w poniższym? Oczywiście nie znam pełnego backgroundu tej wypowiedzi, ale brzmi co najmniej dziwnie... :)
Wyraźnie Ci przekazywałem (kilkukrotnie), że to nie my chcemy podwyżek wymiaru czynszu lecz SĄSIADKA z BLOKU 53C. Ta Pani już na zebraniu 21.11.br. powiedziała o tym, że zaskarży uchwałę, ustalającą wymiar zaliczek na utrzymanie części wspólnych, do sądu.
and
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 423
Rejestracja: 21 cze 2012, o 18:22
Budynek: 53B

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: and »

@Kris też tego nie rozumiem
@Piłat Piotr - Wiem, że musieliśmy skończyć rozmowę, ale w rozmowie w 4 oczy powiedziałem Ci, że nie rozumiem jak zmiana sposobu naliczania (podziału opłat) między mieszkańców ma wpłynąć na wysokość czynszu. Nie znam tej Sąsiadki, ale słyszałem, co mówiła i Ona nie mówiła, że chce podwyżki, a innego sposobu podziału, więc nieuczciwy jest skrót myślowy, który stosujesz.
Może się nie znam, ale jak mamy określoną kwotę (plan gospodarczy) i dzielimy go na udziały to niezależnie jak ją podzielimy to suma ma być taka sama, a Ty sugerowałeś, że całkowita kwota może wzrosnąć. Jeśli wzrasta opłata za miejsce postojowe to powinna zmniejszyć się za mieszkanie.

Nie podgrzewam tematu tylko wrzucam go wcześniej, żebyście mogli ją PRZEDYSKUTOWAĆ i sprawdzić, co mieszkańcy o tym myślą, a nie załatwić sprawę zawiadomieniem w skrzynce po fakcie, z którego wszyscy dowiedzą się, że mają więcej zapłacić. Być może coś jest na rzeczy i potrzebna jest podwyżka, a mówiąc, że będzie taniej niż za czasów IM, sami nie wiedzieliście, że się mylicie. Jeśli powiecie, że koszty rosną to trzeba szukać przyczyny, może np. w zarządcy.
KOMUNIKACJA, o której tu się rozmawia to działania przed, a nie po fakcie.
Pilat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 74
Rejestracja: 21 mar 2018, o 10:34

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Pilat »

@and

"Pilat" będzie ok. Jeżeli edytor Ci podpowiada "Piłat" zwróć proszę na to uwagę.

Rozmawiając, ani razu nie padło z moich ust stwierdzenie, że wzrosnąć mogą WYDATKI czy jak pisałeś MATERIAŁY DO KOSERWACJI. Mówiliśmy o propozycji owej Pani i w konsekwencji o wzroście opłaty za miejsce postojowe.
To o czym piszesz, w kontekście zmiany sposobu naliczania opłat, jest oczywistością i nie ma tu się co doktoryzować na ten temat. Właśnie problem w tym, iż ludzie dziś nie rozumieją tego, że to nie jest zaplanowanie większych wydatków lecz inny podział kosztów. Ci z mieszkańców, którzy posiadają mniejsze mieszkanie i miejsce garażowe, albo więcej miejsc w garażu, zapłacą co miesiąc więcej niż dzisiaj a Ci z większym metrażem i jednym miejscem (albo bez miejsca) zapłacą mniej.
Ci co mają tylko garaż może się okazać, że zapłacą za niego ponad dwa razy tyle co dziś, np. Ronson.
To wszystko musi się skompensować. Mówiłem Ci tylko, że zapewne odbierane to będzie jak kolejna podwyżka i z tego co pamiętam zgodziliśmy się co do tego przypuszczenia.

Zarząd NIE ROZWAŻA podnoszenia sumy bilansowej, broń Cię Panie! A wręcz przeciwnie.

Powiem więcej. Budżet na rok 2018 proponowany jeszcze przez starą ekipę zarządzającą, a akceptowany przez nas, planowany był ze sporą "górką" po to by nie było w razie awarii niespodzianek w wyniku finansowym.
Argumentacja, z którą się notabene osobiście zgadzam, była też taka, że lepiej mieć dodatni wynik finansowy niż dopłacać bo zawsze można go uchwałą przeksięgować na FR i budować kapitał na przyszłość.
Można też potraktować dodatni wynik finansowy jako bilans otwarcia roku następnego i w konsekwencji dokonać korekty naliczeń w dół. Rozwiązań tak naprawdę jest wiele.

Można zaproponować budżet bez tzw. wentyla bezpieczeństwa i liczyć na bezawaryjny rok, lecz później, w razie poniesienia większych kosztów, czeka Wspólnotę dopłata. Tak. Wiem, wiem, mamy we Wspólnocie Pana Roberta, który twierdzi inaczej ale na to już wpływu nie mamy. Każdy może mówić co chce, Ustawa jest jedna.
Ten scenariusz również wiąże się z obniżkami tylko pytanie czy tak chcemy. Jak na razie rok jest dla Wspólnoty łaskawy w awarie.

Poczekajmy proszę na zamknięcie roku i dajmy życiu żyć.

Informacja dla tych co wszystko doskonale rozumieją i czytają to Forum:

!!! NIKT NIE PLANUJE WZROSTU WYDATKÓW W 2019 ROKU !!!

PS.

Dziś zostanie do Państwa wysłany numer specjalny biuletynu/newsletera traktujący w całości o nowych regulacjach odnośnie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

Piotr Pilaciński
Martaw
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2017, o 17:57

Re: Podwyżka opłat za 2018 rok

Post autor: Martaw »

Witam Panie Piotrze,
Poproszę o informacje z jakiego powodu osoby mające tylko garaż bez lokalu miałyby płacić więcej?
ODPOWIEDZ