Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r., przekształcenie 2019

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Andrew »

Ja tez jestem za ta wycena.
marcinn06
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 235
Rejestracja: 30 sie 2012, o 12:46

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: marcinn06 »

Ja sie zastanawiam czy jest sens robic ten operat :(
abel
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 164
Rejestracja: 4 gru 2012, o 18:41

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: abel »

:roll: Mam pytanie: jako załącznik trzeba dołączy "odpis wniosku"... Czyli co to takiego?
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Kris »

Ja również zastanawiam się nad sensem... jedynie co, to odroczy to opłatę, ale jak nie uznają lub uznają pomniejszoną minimalnie, to i tak będzie do dopłaty... poza tym, nie bardzo rozumiem jednej rzeczy. Jeśli nawet udałoby się komuś uznanie naszego operatu, to teoretycznie wszyscy, nawet kompletnie niezaangażowani powinni mieć pomniejszenie, bo przecież skoro SKO uznało pomniejszoną kwotę wyceny terenu względem której ustalano składki, to wszystkim, a nie tylko wybranym... mam rację, czy gadam głupoty?
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: osverdis.pl »

Kris pisze:odroczy to opłatę, ale jak nie uznają lub uznają pomniejszoną minimalnie, to i tak będzie do dopłaty
Nawet nie odroczy - jeśli się odwołasz, to i tak musisz zapłacić zgodnie z nowym cennikiem i ewentualnie dostaniesz później zwrot.
slider
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 106
Rejestracja: 14 lut 2013, o 09:58

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: slider »

abel pisze::roll: Mam pytanie: jako załącznik trzeba dołączy "odpis wniosku"... Czyli co to takiego?
2 egzemplarz wniosku.
rdx123
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 80
Rejestracja: 10 lut 2012, o 08:39

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: rdx123 »

Jako, że zainicjowałem sprawę opłat dołączam załączniki przedstawiające istotę problemu i jednocześnie odpowiadam na kilka pytań z forum:

1. Sprawa zmiany opłat ma charakter indywidualny, tylko Ci którzy się "odwołają" i wygrają sprawę przed SKO będą mieli obniżone opłaty za wieczyste. Kontr operat ma zastosowanie tylko do osób, które złożyły odwołanie do SKO.
2. Z chwilą odwołania do SKO, płacisz opłatę na dotychczasowych zasadach, do momentu, aż sprawy nie rozstrzygnie SKO, myślę, że za dwa lata. Jeśli przegrasz musisz dopłacić tyle ile teraz chce skarb państwa, jeśli wygrasz, też musisz dopłacić, ale mniej zgodnie z orzeczeniem SKO.
3. sprawa zmiany stawki za garaż z 1% na 3% - to sprawa przegrana, mówiłem już o tym - jest uchwała sądu najwyższego w tym zakresie.
4. rzeczoznawca z którym rozmawiałem, raczej niechętnie zrobi operat, bo nam nie dogodzi. W rozmowie powiedziała, że nie będzie w stanie przedstawić opinii, w której m2 da wymierne indywidualne korzyści. Ktoś na forum już pisał, że kontaktował się z innymi rzeczoznawcami i raczej są marne szanse,
5. teraz składasz odwołanie - musisz zachować termin 30 dni- potem bez żadnych konsekwencji doślesz nowy kontr operat.

Skoro pkt 4 jest jaki jest - każdy, kto składa odwołanie do SKO - to jest decyzja indywidualna.
Osobiście nie widzę sensu składania odwołania. Niestety tak to działa, ktoś kiedyś kupił działkę - w tym przypadku na Ochocie - za duże pieniądze, myśląc, że tylko on płaci za grunt. niestety zgodnie z polskimi przepisami jego cena pośrednio przekłada się na nasze portfele w postaci wyższych opłat za wieczyste użytkowanie. Jego cena za działkę jest punktem odniesienia naszej hipotetycznej ceny za działkę. Specjaliści od dawna mówią, że trzeba coś z tym zrobić, ale tylko mówią, a my płacimy.

I na koniec, może z bożą pomocą szybko wejdzie ustawa o przekształceniu wieczystego we własność - tam wysokość opłat za przekształcenie opiera się na operatach obowiązujących 1 stycznia 2017 r. czyli jest na naszą korzyść.

Napisałem się, idę się napić wody
Pozdrawiam,
radek
Załączniki
2012_12_10 Informacja ws wniosku do SKO.pdf
16 stron czytania
(1.17 MiB) Pobrany 301 razy
Badanie poprawności operatu szacunkowego.pdf
6 stron czytania
(291.83 KiB) Pobrany 303 razy
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Kris »

rdx123 bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
MAJ40i4
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 182
Rejestracja: 23 sty 2014, o 00:31
Budynek: 53E

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: MAJ40i4 »

Ciekawe kiedy dla II wspólnoty to przyjdzie?
Konkordat
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 592
Rejestracja: 12 cze 2013, o 23:25
Budynek: 53D

Re: Zmiana opłat za wieczyste użytkowanie od 2018 r.

Post autor: Konkordat »

Ja dalej uważam że kontroperat ma sens. Odwołanie złożyłem. Rdx dzięki.
Pamiętajcie, odwołanie w dwóch egzemplarzach.
ODPOWIEDZ