Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Sprawy dotyczące mieszkańców obu Wspólnot
slider
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 106
Rejestracja: 14 lut 2013, o 09:58

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: slider »

Zarządca wysłał nam opinię prawną, wg której przekształcenie naszego wieczystego we własność jest niemożliwe ponieważ nasza wspólnota powstała po 2005 roku. Konsultowałem się ze znajomym prawnikiem, który wyśmiał to pismo. Sam przekształcił już kilka wspólnot młodszych niż rocznik 2005, ponieważ we wspomnianym ograniczeniu chodzi o ustanowienie pierwszego wieczystego na danej działce, które dla Etapu I stało się w 1997 roku.

Chyba trzeba podnieść temat z zarządcą raz jeszcze.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Kris »

No właśnie...
Andrew
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 256
Rejestracja: 18 gru 2013, o 22:41

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Andrew »

Koniecznie i proponuje to pilnie zrobic.
Jak zaplacimy wedlug nowych stawek, to bedzie pozamiatane.
Kris
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1208
Rejestracja: 20 sie 2013, o 20:26
Budynek: 53D

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: Kris »

No okej, widać Zarządcy na tym nie zależy, bo to nie jego $$... pytanie jak to poprowadzić i czy ktoś może nam w tym pomóc...
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: osverdis.pl »

Na odwołanie jest 30 dni od odebrania pisma, więc czasu dużo nie ma.

Warto zwrócić uwagę, że wycwanili się i podnieśli nie tylko stawkę (z 1% na 3%), ale i podbili mocno wycenę gruntu.
moskwicz
Posty: 57
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:37

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: moskwicz »

Przecież dla garażu 3% to normalna stawka już od dawna.
osverdis.pl
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 1341
Rejestracja: 8 lut 2012, o 20:40

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: osverdis.pl »

Ja mam w piśmie jak wół:
Ustalam z dniem 1/1/18 nową 3% wysokość stawki procentowej...
Oni właśnie tym mykiem z podniesieniem wysokości stawki procentowej argumentują możliwość podniesienia aż tak bardzo opłaty. W tym samym piśmie piszą, że wysokość opłaty roku do roku nie może wzrosnąć więcej niż 2x i tu stosują kruczek - najpierw podnoszą 3x stawkę procentową, a potem, już przy nowej stawce, "tylko 2x" opłatę.
papay
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2013, o 19:01

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: papay »

Też jestem zdania ze powinniśmy się odwołać. I to dość szybko musimy zacząć działać bo 30 dni to niewiele czasu.
vedder
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 234
Rejestracja: 27 cze 2013, o 11:02
Budynek: 53

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: vedder »

w poprzedniej wspólnocie w której mieszkałem dokładnie taką samą sprawą zajął się Administrator. Przygotował pełnomocnictwa, wszyscy podpisali i on występował w imieniu mieszkańców. Wydaje mi się, że to dość naturalna rola takiego Administratora.
Ale do tego potrzebny jest Administrator pilnujący naszych interesów a nie Ronsona i jeszcze paru firm powiązanych :-(
rdx123
Potwierdzony mieszkaniec
Posty: 80
Rejestracja: 10 lut 2012, o 08:39

Re: Podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, PCC - gdzie i jak załatwić?

Post autor: rdx123 »

A więc tak, na odwołanie jest tylko 30 dni do SKO - Samorządowe Kolegium Odwoławcze, później do Sądu. Żeby się odwołać, trzeba zrobić to szybko i najlepiej w kilka osób, gdyż najpierw musimy podważyć wycenę nieruchomości, po nowemu nasza działka jest wyceniona na ponad 13 mln zł., a żeby to zrobić trzeba powołać naszego rzeczoznawcę majątkowego, który będzie kosztował zakładam około 2 tys zł. Moim zdaniem wycena będzie się różnić. Wiem z autopsji :). Naszego rzeczoznawcę oczywiście trzeba będzie ewentualnie wesprzeć, bo kto jak to ale okolice i naszą nieruchomość gruntową to my chyba znamy najlepiej ;). Trzeba też będzie wspomnieć o psach, które zniszczyły i wciąż niszczą nieruchomość :):):)
Kolejnym powodem uważam ważnym jest to, iż prawdopodobnie zbliża się ustawa o przekształceniu wieczystego w prawo własności - ale przekształcenie będzie po cenach z ostatnich operatów szacunkowych, czyli w naszym przypadku jest to niekorzystne.

Zgodnie z sentencją Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 1992 roku, wydanego w sprawie o sygn., akt I SA 807/92, publ. ONSA-OZ 1997/1/16 „Opinia biegłego wydana przed wszczęciem postępowania administracyjnego nie jest opinią w rozumieniu przepisów kpa, ale wyłącznie jednym z dowodów z dokumentów”.

Kwestia stawki procentowej - Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 2008 r., sygn. akt V CSK 569/07 zwrócił uwagę, że u.g.n. nakazuje aktualizowanie opłaty rocznej w stosunku do wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej.

I tutaj rodzi się pytanie - kto będzie przewodniczył naszej grupie. Myślę, że jest sens jeśli będzie to grupa około 20 osób (po 100 zł na rzeczoznawcę) i jedziemy.
Jakieś propozycje ?
ODPOWIEDZ